LV EN RU

Jaunumi

Šī gada II kvartāla rādītāji komerciālā nekustamā īpašuma jomā iepriecināja iznomātājus

Patīkama dinamika

Kā Biznesa Telegrāfam stāstīja Colliers International direktore un partnere Marija Kapeļka, pirmajā pusgadā komerciālo nekustamo īpašumu tirgū redzama stabila dinamika. Tik stabila, ka īpašnieki sākuši domāt par nomas maksas palielināšanu.

Sasakaņā ar NEWSEC Latvija izpilddirektores Olgas Kozinas vārdiem, lielākajai daļai kompāniju beidzas nomas maksas atlaižu periodi, kas tika piedāvāti krīzes laikā. Pirms līgumu pārslēgšanas uzņēmēji saskaras ar iznomātāju vēlmi paaugstināt likmes.

Izvērtējot tirgu, CENTURY 21 Balt West izpilddirektors Valērijs Engels teica, ka tik pat kā nav intereses par nelieliem objektiem, kas paredzēti iekšējam pieprasījumam. Pieprasīts ir komerciālo ofisu ēku segments Vecrīgā un Rīgas centrā. Par tām interesi izrāda arī ārzemnieki ar mērķi rekonstruēt ofisus par mājokļiem, kuru deficīts šajā rajonā palielinās ar katru mēnesi. Kas skar komerciālo ēku iegādi, Vecrīgā pieprasīti ir tirdzniecības un restorānu laukumi par 3.5-4 tūkstošiem eiro par m2. Jo tālāk no Vecrīgas, jo zemākas cenas – 1.5-2 tūkstoši. Komerciālās ēkas, kas atrodas Rīgas nomalē, ir prakstiski nelikvīdas.

Mūsdienīgi biroji ir gandrīz vai deficīts

Kā skaidroja M. Kapeļka, no A un B klases ofisa ēku piedāvājumiem (ar kopējo platību 525 tūkstoši m2) brīvi ir 13% jeb 68 tūkstoši m2. 2009. gadā – tikai aptuveni 10 tūkstoši m2. A klases birojos nomas maksa ir 9-14 tūkstoši eiro par m2, B klases – 6-10 eiro.

„Jauno ofisu objektu tik pat kā nav. Piemēram, pašlaik Rīgā, Skanstes ielā tiek celts tikai kompaktais ofisa centrs „Jupiters”,- paskaidro M. Kapeļka. – Jau nākamajā gadā tirgus var sākt izjust A un B klases ofisu ēku trūkumu. Kas attiecas uz C un E klases ofisiem, tos parasti nomā vidējie un mazie biznesi, kuri visvairāk cietuši krīzes periodā. Tuvākajā laikā šīs klases ofisi, kas atrodas Rīgas centrā, var tikt pārveidoti par dzīvokļiem: pārdoti vai izīrēti.

B klases ofisu tirgus ir defragmentēts no piepildījuma un vidējās nomas maksas viedokļa (ar lielām atkāpēm no vidējiem rādītājiem),- teica O. Kozina. – Ēku piepildījumu ietekmē tehniskais aprīkojums, atrašanās vieta, infrastruktūra un iznomātāju cenu politika. C klases segmentā ir brīvi apmēram 30% platības. Šis rādītājs diez vai mainīsies – daudzi nomnieki jau tā maksā minimālo nomas maksu un neredz motivāciju segmenta rāmja ietvaros. Tie, kuriem izdodas stabilizēt finansiālos rādītājus, dod priekšroku augstākas klases birojiem. A un B klases biroji izmanto starptautiskā biznesa pieprasījumus un nākamo globālo mātes kompāniju prasības.”

Tirdzniecība uzņem apgriezienus

Runājot par tirdzniecības laukumiem, M. Kapeļka paziņoja, ka vakanto vietu skaits pakāpeniski samazinās. Šobrīd Rīgā šis rādītājs ir aptuveni 7% (šī gada sākuma bija 10%). Nomas maksu ietekmē atrašanās vieta un kvadratūra. Tirdzniecības vietas, kas lielākas par 1000 m2 (enkura nomnieks) tiek iznomātas par  4-9 tūkstošiem eiro par m2, 150-350 m2 –  par 15-25 eiro, līdz 100 m2 –  atbilstoši 20-40 eiro.

„Sakarā ar bezdarbnieku līmeņa samazināšanos un vasaras sezonu, brīvo m2 daudzums tirdzniecības vietās ir samazinājies. Piemēram, Alfā šis rādītājs ir tuvu nullei. Vidējais līmenis Rīgā ir 10%, teica O. Kozina. – Vakanto vietu rādītāji Latvijas reģiona supermārketos saglabājas 20-50% līmeni.”

„Galveno komerciālo īpašumu pieprasījumu rada restorātori, - skaidro V. Engels. – Bet pieprasījums ir tikai Rīgas centra un Vecrīgas telpām. Nomas maksas salīdzinājumā ar gada sākumu ir pieaugušas par 10-15%. Pašas dārgākās ir nelielās platības Vecrīgā, kas atrodas pirmajā stāvā un ir ar vitrīnam. Maksa par mšeit ir 40-50 eiro. Ārpus Vecrīgas  - 20-25 eiro.

Eksperti uzskata, ka ielu tirdzniecību sektors turpina uzņemt apgriezienus. Galvaspilsētas centrā (Kr. Barona iela, Brīvības iela, Ģertrūdes iela, Raiņa bulvāris) nomas maksa ir 12-30 eiro par m2, Vecrīgā – 10-15 eiro.

 

Телеграф.lv

Atgriezties iepriekšējā lappusē22.08.2011

Octa - Salīdzini un izvēlies labāko! OCTA kalkulators, OCTA apdrošināšana; ​ Samazini OCTA cenu Pats!