LV EN RU

Jaunumi

«Arco Real Estate»: Latvijas nekustamo īpašumu tirgus attīstījies divos virzienos

Pateicoties vispārējo ekonomisko rādījumu pozitīvajām tendencēm, vairākos tirgus segmentos vērojams aktivitātes pieaugums - palielinājies pieprasījums, un no tā izrietoši pieaugušas nekustamā īpašuma cenas. Galvenā 2011.gada tendence nekustamā īpašuma tirgū ir pieprasījuma orientācija uz labas kvalitātes īpašumiem, portālu «Apollo» informēja Kristiāna Bareika, nekustamo īpašumu kompānijas «Arco Real Estate» pārstāve.v

Vienā no aktīvākajiem tirgus segmentiem - sērijveida dzīvokļu tirgū - 2011.gadā tika novērota cenu lejupslīde. Jebkāda veida apbūves zemes tirgū cenu līmenis būtiski nav mainījies, pārsvarā nedaudz samazinājies un aktivitāte ir minimāla. 

Galvenās tendences nekustamā īpašuma tirgū 2011.gadā:

• Nekustamā īpašuma tirgū situācija kļuvusi neviendabīga - tirgus sadalās segmentos, kuros ir novērojama gan cenu lejupslīde, gan pieaugums. Tomēr praktiski visos tirgus segmentos augsts pieprasījums saglabājas pēc kvalitatīviem īpašumiem par tirgus situācijai atbilstošām cenām.

• Joprojām mazaktīvs ir apbūves zemes tirgus, kam par iemeslu lielā mērā ir šādu īpašumu nefinansēšana no kredītiestāžu puses to augstā likviditātes riska dēļ.

• Līdzīgi kā 2010.gadā, daudz nekustamā īpašuma darījumu notiek skaidrā naudā, nepiesaistot banku finansējumu. Tomēr 2011.gadā kredītiestāžu aizņēmumu nekustamā īpašuma iegādei izmantoja arvien biežāk.

• Liels darījumu īpatsvars ir ar piespiedu pārdošanas raksturu, bankām atsavinot ieķīlātos nekustamos īpašumus. Bieži vien īpašumus izsolē iegādājas ar bankām saistīti uzņēmumi un lielākoties tos pārdošanā nepiedāvāja vai arī tie nonāca piedāvājumā pakāpeniski.

• 2010.gada beigās pieņemtie likuma grozījumi, kas 2011.gadā dubultoja nekustamā īpašuma nodokļa likmi dzīvojamajām platībām. NĪN maksājums arvien būtiskāk iespaido jebkuru nekustamā īpašuma īpašnieku, kā arī potenciālos īpašniekus. Paredzēts arī no 2012.gada atcelt līdz šim noteiktos NĪN pieauguma «griestus», kas līdz šim bija noteikti 25 % apmērā pret iepriekšējo gadu. Turpmāk pašvaldība varēs noteikt vai tās teritorijā tiek ierobežots NĪN maksājumu pieaugums.

• Pateicoties salīdzinoši lielajam pieprasījumam jauno mājokļu segmentā, parādās interese par jaunu daudzdzīvokļu ēku attīstību un būvniecību. 2011.gadā novērojama neliela intereses parādīšanās par zemes gabaliem ar labu atrašanās vietu šādu projektu realizēšanai. 

Māris Laukalējs, «Arco Real Estate» valdes loceklis, vērtēšanas nodaļas Nr. 1 vadītājs: «2011.gadā Latvijas nekustamo īpašumu dzīvokļu tirgus attīstījies divos virzienos - visā Latvijas teritorijā dzīvokļu vidējā cena attīstījusies ar mīnusa zīmi, savukārt Rīgas centrā un jaunajos projektos, kā arī Jūrmalā bija vērojams kāpums. 

Cenu starpības visā Latvijā ir ļoti lielas - vidējā cena dzīvoklim tādā vietā kā Līvanos ir 120 EUR/m², bet Rīgā sērijveida dzīvokļa cena 2011.gada decembra beigās ir 583 EUR/m², savukārt Jūrmalā ekskluzīva dzīvokļa vidējā cena ir jau 4500 EUR/m².» 

 Apollo.lv

Atgriezties iepriekšējā lappusē31.01.2012

Octa - Salīdzini un izvēlies labāko! OCTA kalkulators, OCTA apdrošināšana; ​ Samazini OCTA cenu Pats!