LV EN RU

Jaunumi

«Balsts»: Pērn samazinājušās sērijveida dzīvokļu cenas; Rīgas centrā un jaunajos projektos cenas augušas

Pērn par 7,3% samazinājušās sērijveida dzīvokļu cenas, savukārt Rīgas centrā un jaunajos projektos cenas palielinājušās par 7,69%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas SIA «Balsts Expert» («Balsts») mājokļu tirgus apskatā. 

 Vērtējot tirgu kopumā, nevar teikt, ka tas būtu atdzīvojies, teikts apskatā. Līdzīga situācija tiek paredzēta arī 2012.gadā, bet «Balsts» prognozē cenu kāpumu un aktivitātes palielināšanos Rīgas centrā. 

Sērijveida dzīvokļu cena gada beigās sasniedza 601 eiro (420,7 lati) par kvadrātmetru. Savukārt Rīgas centrā dzīvokļu cena sasniedza 1211 eiro (848 lati) par kvadrātmetru, bet dzīvokļiem jaunajos projektos - 1320 eiro (924 lati) par kvadrātmetru. 

«Caurskatot 2011.gada notikumus, nevar teikt, ka nekustamo īpašumu tirgus būtu atdzīvojies. Lai gan Rīgas centrā un Jūrmalā tika novērots būtisks aktivitātes pieaugums un arī cenu kāpums, tomēr darījumu skaits šajos segmentos nav ievērojami audzis. Tajā pašā laikā sērijveida dzīvokļu cenas gada šķērsgriezumā ir kritušas. Kopumā apskatot visu tirgu un neņemot vērā cilvēku emocionālos pieņēmumus, var apgalvot, ka 2011.gads nekustamo īpašumu tirgū bijis «stagnācijas» gads,» skaidroja «Balsts» vadītājs Aigars Zariņš. 

 Īres tirgū 2011.gadā novērots cenu pieaugums, kas skaidrojams ar nepietiekamo piedāvājumu, teikts apskatā. Galvenokārt vērojams kvalitatīvu dzīvokļu trūkums ar pieprasītāko platību - divu līdz trīs istabu dzīvokļi.

«Banku meitasuzņēmumi patlaban pārņēmuši daudzus dzīvokļus, kas vēl nav pieejami tirgū, cilvēki, kam īpašumā ir dzīvokļi, veiksmīgi ir tos izīrējuši. Zemā ienākumu līmeņa dēļ daudziem bankas nepiešķir kredītus, tādēļ viņi izvēlas dzīvot īrētā mājoklī. Visu šo notikumu rezultātā pieprasījums ir manāmi audzis, savukārt piedāvājums sarucis, un 2011.gada laikā īres cenas augušas par 8%,» komentē Zariņš. 

2012.gadā ievērojamas cenu izmaiņas «Balsts» prognozēt nevar. Gads būs «plakans», bez nozīmīgām svārstībām un maksimālais cenu pieaugums nekustamo īpašumu tirgū, kas var tikt sasniegts dažos segmentos nākamo 12 mēnešu laikā ir 5%, teikts apskatā. 

 «Protams, paredzam, ka klientu aktivitāte palielināsies, taču reāla rezultāta no tā nebūs, jo joprojām valstī situācija ir tāda, ka bankas piešķir kredītus, taču zemas maksātspējas rezultātā tikai neliela daļa Latvijas iedzīvotāju tos var saņemt. Lielāko pieprasījumu Latvijā nekustamo īpašumu tirgū patlaban veido ārvalstnieki, galvenokārt NVS valstu iedzīvotāji,» sacīja Zariņš.

 Ārzemju investori izvēlas ieguldīt labos, kvalitatīvos un izdevīgos īpašumos, tādēļ arī 2012.gadā «Balsts» prognozē klientu aktivitātes un īpašumu cenu pieaugumu Rīgas centrā. Centra dzīvokļi ir visveiksmīgākā investīciju iespēja ārvalstniekiem, jo atšķirībā no Jūrmalas, kur patlaban cenas ir pārspīlēti augstas un neatspoguļo reālo tirgus situāciju, šie īpašumi ir par adekvātām un šībrīža situācijai atbilstošām cenām, pie tam šāds īpašums nākotnē var arī nest peļņu, jo to var veiksmīgi izīrēt, un patlaban īres tirgū ir kvalitatīvu dzīvokļu trūkums, pieprasījums manāmi pārsniedz piedāvājumu, teikts apskatā.

 «Jūrmalas tirgū pieaugumu prognozēt nevaram. Austrumu iedzīvotāji, kas veido lielāko pieprasījumu, ir labi informēti par ekonomisko situāciju Latvijā un nav gatavi pārmaksāt par nekustamo īpašumu. Jūrmalā cenas ir pārspīlētas, to saprot arī potenciālie pircēji, tādēļ 2012.gadā viņu interesi vairāk piesaistīs Rīgas centrs,» prognozē Zariņš.

2011.gada nogalē «Balsts» indekss bija 125, janvāra sākumā tas ir 126, un tiek prognozēts, ka 2012.gada beigās tas var sasniegt 130 punktu atzīmi.

 Apollo.lv

Atgriezties iepriekšējā lappusē31.01.2012

Octa - Salīdzini un izvēlies labāko! OCTA kalkulators, OCTA apdrošināšana; ​ Samazini OCTA cenu Pats!